Our product range includes a wide range of acrylic mdf laser engraving machine.
₹ 325000 / Piece Get Latest Price
| Laser source | CO2 |
| Type of Engraving Machines | Laser Engraving Machines |
| Laser Type | CO2 |
| Automation Grade | Automatic |
| Laser power | 130 |
| Work table size | 400x300 mm |
| Cooling type | Chiller based |
| Compatible material | Wood, Acrylic, Paper, Stone & Glass Etaching, Leather |
| Max speed | 1000 mm/s |
| Body Material | Mild Steel |
| Automatic Grade | Automatic |
| Usage/Application | Leather |
| Focus type | Auto focus |
| Software | RDWorks |
| Phase | Single phase |
| Warranty | 1 year |
| Power | 130 W |
| Weight | 550 Kg |
| Brand | Aaradhana |
| Spindle Speed | 18000 r/min |
Minimum order quantity: 1 Piece
Co2 Laser Machine Highly intelligent control, high precision positioning, smooth edges, flexible in cutting different designs.Non touching process of cutting, engraving ensures high quality cutting effects, without damage to products.Especially suitable for cutting or engraving on Acrylic, Bamboo, MDF, Plywood, Arts Crafts, Greeting Cards, Clothing, Logo, Buttons etc.
Praveen Kumar Ramnath Vyas (CEO)
Aaradhana Technology Systems
Khasra No 214, Bhankrota Jaysinghpura Road, Jaisinghpura, Asian World School
Jaipur - 302026, Rajasthan, India