Leading Manufacturer of double head cnc wood working router, 6 kw, ar 1325 f series cnc routers machine, single head cnc wood working router , 5.5 kw, cnc wood cutting engraving router 1325, 3d cnc wood engraving machine and cnc stone router 2030 double head from Jaipur.
₹ 550000 / Piece Get Latest Price
| Working Area | 1300×2500 mm |
| Application | Wood, Acrylic, MDF |
| Spindle Power | 6 kW |
| Axis Count | 3 Axis |
| Table Type | T Slot Table |
| Number Of Spindles | Double |
| Machine Type | 3 Axis |
| Job Material | Wood |
| Spindle Speed | 18000-24000 RPM |
| Control System | DSP |
| Supported Material | PVC, MDF, ACP |
| Repositioning Accuracy | +/- 0.05 mm |
| Condition | New |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 425000 / Piece Get Latest Price
| Working Area | 1300×2500 mm |
| Application | Wood, Acrylic, MDF |
| Spindle Power | 3.5 kW |
| Axis Count | 3 Axis |
| Table Type | T Slot Table |
| Number Of Spindles | Single |
| X-Y Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| Model | AR 1325 F series |
| Job Material | Wood |
| Spindle Speed | 0–18000 rpm |
| Control System | DSP |
| Supported Material | ACP, MDF, Solid Wood |
| Driven Motor | Servo Motor |
| Condition | New |
| Command Code | HPGL,G-code |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 450000 / Piece Get Latest Price
| Working Area | 1300×2500 mm |
| XY Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| Axis Count | 3 Axis |
| Table Type | T Slot Table |
| Supported Material | MDF, ACP, PVC Foam, Acrylic, Solid Wood, Plywood |
| Spindle Speed | 0–18000 rpm |
| X-Y Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| Z Axis Working Area | 300 mm |
| Machine Type | 3 Axis |
| Job Material | HDF, Plywood, MDF, Acrylic, PVC, Wood |
| Spindle Head Type | Single Spindle |
| Application | Moulding, Cabinet, Furniture, Jali Cutting, Signage |
| Number Of Spindles | Single |
| Control System | DSP |
| Driven Motor | Stepper Motor |
| Country of Origin | Made in India |
| Spindle Power | 3.5 kW |
₹ 520000 / Piece Get Latest Price
| Working Area | 1300×2500 mm |
| XY Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| Spindle Power | 3.5 kW |
| Axis Count | 3 Axis |
| Table Type | Vacuum Table |
| Supported Material | ACP, MDF, Acrylic, PVC Foam |
| Spindle Speed | 0–24000 rpm |
| X-Y Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| Z Axis Working Area | 200 mm |
| Machine Type | 3 Axis |
| Job Material | Wood |
| Spindle Head Type | Single Spindle |
| Application | Cabinet, Signage, Furniture, Jali Cutting |
| Number Of Spindles | Single |
| Control System | DSP |
₹ 460000 / Piece Get Latest Price
| Working Area | 1300×2500 mm |
| XY Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| Spindle Power | 6 kW |
| Application | Jaali Work, Door Design, Furniture, Name Plate, 3D Engraving |
| Axis Count | 3 Axis |
| Supported Material | MDF, Solid Wood, Plywood, Acrylic, PVC |
| Table Type | T Slot Table |
| X-Y Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| Z Axis Working Area | 300 mm |
| Model | 1325 |
| Machine Type | 3 Axis |
| Job Material | Wood |
| Spindle Head Type | Single Spindle |
| Control System | DSP |
| Number Of Spindles | Single |
| Spindle Speed | 0–18000 rpm |
| X-Y Movement | Rack & Pinion Transmission |
| Z Movement | Ball Screw Transmission |
| Driven Motor | Stepper Motor |
₹ 800000 / Piece Get Latest Price
| Working Area | 2000×3000 mm |
| Spindle Power | 5.5 kW |
| Supported Material | Granite, Marble, Ceramic, Sandstone |
| Z Axis Working Area | 300 mm |
| Table Type | T Slot Table |
| Axis Count | 3 Axis |
| X-Y Axis Working Area | 2000 x 3000 mm |
| Model | 2030 |
| Job Material | Stone, Marble |
| Cooling Type | Water Cooling |
| Spindle Head Type | Double Head Spindle |
| Application | Engraving |
₹ 370000 / Piece Get Latest Price
| Working Area | 1300×2500 mm |
| XY Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| Spindle Power | 3.5 kW |
| Axis Count | 3 Axis |
| Table Type | T Slot Table |
| Supported Material | Solid Wood, MDF, Acrylic |
| Spindle Speed | 0–24000 rpm |
| X-Y Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| Z Axis Working Area | 300 mm |
| Model | 1325 |
| Job Material | Acrylic, Wood, Sign Board, Plywood |
| Spindle Head Type | Single Spindle |
| Application | Furniture, Jali Cutting, Moulding |
| Number Of Spindles | Single |
| Control System | DSP |
₹ 837800 / Piece Get Latest Price
| Working Area | 1500×3000 mm |
| Spindle Power | 5.5 kW |
| Spindle Speed | 0–24000 rpm |
| Z Axis Working Area | 350 mm |
| Supported Material | Granite, Sandstone, Ceramic, Marble, Tile |
| Axis Count | 3 Axis |
| Table Type | SS Tray |
| X-Y Axis Working Area | 1500 x 3000 mm |
| Model | 1530 |
| Job Material | Stone, Marble, Artificial Stone, Sandstone |
| Cooling Type | Water Cooling |
| Spindle Head Type | Double Head Spindle |
₹ 450000 / Unit Get Latest Price
| Working Area | 1500×3000 mm |
| Spindle Power | 4.5 kW |
| Axis Count | 3 Axis |
| Table Type | T Slot Table |
| Number Of Spindles | Single |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Model Number | 3015 |
| Spindle Speed | 0–24000 rpm |
| Control System | DSP |
| Supported Material | ACP, MDF, PVC, Plywood, Solid Wood |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 315 V |
| Frequency | 60 Hz |
| Brand | Aaradhana |
| Country of Origin | Made in India |
| Work Area | 1300X2500 mm |
| Application | Wood, Acrylic and MDF Board |
₹ 400000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | 3 Axis |
| XY Axis Working Area | 1300 x 2500 mm, 1300 x 2500 mm |
| Working Area | 1300×2500 mm |
| Spindle Power | 3.5 kW |
| Z Axis Working Area | 250 mm |
| Supported Material | Acrylic, MDF |
| Axis Count | 3 Axis |
| Table Type | T Slot Table |
| Job Material | Plywood, Wood, MDF |
| Application | Shape Cutting, Cabinet, Panel Cutting |
| Spindle Speed | 0–24000 rpm |
| Automation Level | Fully Automatic |
Praveen Kumar Ramnath Vyas (CEO)
Aaradhana Technology Systems
Khasra No 214, Bhankrota Jaysinghpura Road, Jaisinghpura, Asian World School
Jaipur - 302026, Rajasthan, India