Leading Manufacturer of wpc cutting machine, cnc router wood cutting machine, cnc wood router 1325 and automatic cnc machine 1325 from Jaipur.
₹ 400000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | CNC Router |
| Working Area | 1300×2500 mm |
| Spindle Power | 3.5 kW |
| Axis Count | 3 Axis |
| Material | Mild Steel |
| Table Type | T Slot Table |
| Number Of Spindles | Single |
| Supported Material | ACP, Plywood, MDF |
| Power | 220 V/ 380V |
| Max Job Size | 1300*2500*200 |
| Job Material | Acrylic |
| Model Name/Number | AR 1325 |
| Application | MDF, Acrylic, Wood |
| Drive System | Stepper Motor and Yako Driver 2608 |
| Spindle Speed | 18000 r/min |
| Voltage | 380 V |
| Spindle Type | Air Cooling |
| Software Compatibility | Artcam |
| Body Material | Mild Steel |
| Brand | Aaradhana |
₹ 415000 / Piece Get Latest Price
| Working Area | 1300×2500 mm |
| XY Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| Spindle Power | 3.5 kW |
| Axis Count | 3 Axis |
| Table Type | T Slot Table |
| Supported Material | MDF, ACP |
| Spindle Speed | 0–24000 rpm |
| X-Y Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| Z Axis Working Area | 300 mm |
| Machine Type | 3 Axis |
| Job Material | Plywood, MDF, PVC, Wood, Acrylic |
| Spindle Head Type | Single Spindle |
| Application | Jali Cutting, Furniture, Signage, Moulding |
| Number Of Spindles | Single |
| Control System | DSP |
| Automation Grade | Automatic |
₹ 450000 / Piece Get Latest Price
| Working Area | 1300×2500 mm |
| XY Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| Spindle Power | 3.5 kW |
| Axis Count | 3 Axis |
| Table Type | Vacuum Table |
| Supported Material | Acrylic, Plywood, MDF, Solid Wood |
| Spindle Speed | 0–18000 rpm |
| X-Y Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| Z Axis Working Area | 200 mm |
| Model | 1325 |
| Job Material | MDF, Acrylic, Sign Board, Wood, Plywood |
| Application | Door Making, Moulding, Furniture |
| Spindle Head Type | Single Spindle |
| Number Of Spindles | Single |
| Control System | DSP |
₹ 380000 / Piece Get Latest Price
| Working Area | 1300×2500 mm |
| XY Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| Application | Acrylic, Wood, MDF |
| Spindle Power | 3.5 kW |
| Power Source | Electric Motor |
| Axis Count | 3 Axis |
| Blade Diameter | 300 mm |
| Number Of Spindles | Single |
| Automation Grade | Automatic |
| Table Type | Fixed Table |
| X-Y Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| Z Axis Working Area | 300 mm |
| Machine Type | 3 Axis |
| Job Material | Plywood, Wood, MDF, Acrylic, PVC |
| Spindle Head Type | Single Spindle |
| Spindle Speed | 0–18000 rpm |
| Suitable Material | Wood, MDF, Plywood |
| Control System | DSP |
| Phase | Single Phase |
| Supported Material | Plywood, MDF, PVC, Solid Wood |
Praveen Kumar Ramnath Vyas (CEO)
Aaradhana Technology Systems
Khasra No 214, Bhankrota Jaysinghpura Road, Jaisinghpura, Asian World School
Jaipur - 302026, Rajasthan, India