Prominent & Leading Manufacturer from Jaipur, we offer ar 2025 double head cnc router machine, ar-1325 heavy duty cnc wood router machine, ar-1530 double head cnc wood router, cnc wood router 1530 double head, cnc wood router 1530 and cnc heavy duty wood router machine 1325.
₹ 770000 / Piece Get Latest Price
| Working Area | 2000*2500 mm |
| Application | MDF, Acrylic |
| Spindle Power | 5.5 kW |
| Axis Count | 3 Axis |
| Table Type | Vacuum Table |
| Number Of Spindles | Double |
| X-Y Axis Working Area | 2000*2500 |
| Machine Type | 3 Axis |
| Model | AR 2025 |
| Job Material | Wood |
| Spindle Speed | 18000 RPM |
| Supported Material | MDF, ACP |
| Condition | New |
| Control System | DSP Rich Auto A11, NK105 |
| Command Code | HPGL, G-code |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 420000 / Piece Get Latest Price
| Working Area | 1300×2500 mm |
| XY Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| Spindle Power | 3.5 kW |
| Axis Count | 3 Axis |
| Table Type | T Slot Table |
| Supported Material | Solid Wood, ACP |
| Spindle Speed | 0–24000 rpm |
| X-Y Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| Z Axis Working Area | 200 mm |
| Model | AR-1325 |
| Machine Type | 3 Axis |
| Job Material | Acrylic, PVC, MDF, Wood |
| Spindle Head Type | Single Spindle |
| Application | Furniture, Jali Cutting |
| Number Of Spindles | Single |
| Control System | DSP |
₹ 475000 / Piece Get Latest Price
| Working Area | 1300×2500 mm |
| Spindle Power | 3.5 kW |
| Axis Count | 3 Axis |
| Table Type | T Slot Table |
| Supported Material | ACP, Acrylic, Plywood, Solid Wood, MDF, PVC Foam |
| Spindle Speed | 18000RPM |
| Z Axis Working Area | 300 mm |
| Model | 1530D |
| Machine Type | 3 Axis |
| Job Material | Wood, PVC, MDF, Plywood, Acrylic |
| Spindle Head Type | Double Head Spindle |
| Application | Door Making, Cabinet, Jali Cutting, Signage, Furniture, Moulding |
| Number Of Spindles | Double |
| Control System | DSP |
| X-Y Movement | Rack & Pinion Transmission |
| Z Movement | Ball Screw Transmission |
| XY Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| X-Y Axis Working Area | 1500 x 3000 mm |
Looking for a high-quality and reliable CNC Wood Router Machine for your woodworking needs? Aaradhana Technology Systems presents the AR-1325 CNC Machine Wood Router, designed for precision cutting, engraving, and carving on a wide range of materials.
This machine is ideal for DIY enthusiasts, professional woodworkers, and industrial applications, offering excellent accuracy and efficiency. With its powerful spindle, large working area, and advanced control system, it can easily handle wood, MDF, plywood, acrylic, and PVC materials.
Built with a strong and durable structure, the AR-1325 ensures long-term performance with minimal maintenance. Its user-friendly interface allows easy operation, making it suitable for both beginners and experienced operators.
₹ 680000 / Piece Get Latest Price
| Working Area | 1500×3000 mm |
| XY Axis Working Area | 1500 x 3000 mm |
| Spindle Power | 6 kW |
| Axis Count | 3 Axis |
| Table Type | Vacuum Table |
| Supported Material | Plywood, ACP, PVC Foam, Solid Wood, MDF, Acrylic |
| Spindle Speed | 0–18000 rpm |
| X-Y Axis Working Area | 1500 x 3000 mm |
| Z Axis Working Area | 300 mm |
| Machine Type | 3 Axis |
| Job Material | MDF, Acrylic, PVC, Wood |
| Spindle Head Type | Double Head Spindle |
| Application | Door Making, Moulding, Jali Cutting, Cabinet, Furniture, Signage |
| Number Of Spindles | Double |
| Control System | DSP |
₹ 450000 / Piece Get Latest Price
| Working Area | 1300×2500 mm |
| XY Axis Working Area | 1500 x 3000 mm |
| Spindle Power | 3.5 kW |
| Axis Count | 3 Axis |
| Table Type | T Slot Table |
| Supported Material | MDF, Plywood |
| Spindle Speed | 0–18000 rpm |
| X-Y Axis Working Area | 1500 x 3000 mm |
| Z Axis Working Area | 300 mm |
| Model | 1530 |
| Job Material | MDF, Plywood, Wood |
| Spindle Head Type | Single Spindle |
| Application | Jali Cutting, Furniture |
| Number Of Spindles | Single |
| Control System | DSP |
₹ 500000 / Piece Get Latest Price
| Working Area | 1300×2500 mm |
| XY Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| Spindle Power | 3.5 kW |
| Axis Count | 3 Axis |
| Table Type | T Slot Table |
| Supported Material | MDF, ACP |
| Spindle Speed | 18000RPM |
| X-Y Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| Z Axis Working Area | 300 mm |
| Model | Ar-1325 |
| Machine Type | 3 Axis |
| Job Material | Acrylic, Wood, MDF, PVC, Sign Board, Plywood |
| Spindle Head Type | Single Spindle |
| Application | Furniture, Signage |
| Number Of Spindles | Double |
| Control System | DSP |
| X-Y Movement | Rack & Pinion Transmission |
| Z Movement | Ball Screw Transmission |
₹ 465000 / Piece Get Latest Price
| Working Area | 1300×2500 mm |
| XY Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| Application | Acrylic |
| Spindle Power | 3.5 kW |
| Axis Count | 3 Axis |
| Table Type | T Slot Table |
| Number Of Spindles | Double |
| X-Y Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| Z Axis Working Area | 300 mm |
| Machine Type | 3 Axis |
| Job Material | Wood, Acrylic, MDF, PVC |
| Spindle Speed | 0–18000 rpm |
| Spindle Head Type | Double Head Spindle |
| Control System | DSP |
| Supported Material | MDF, ACP |
₹ 370000 / Piece Get Latest Price
| Working Area | 1300×2500 mm |
| XY Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| Spindle Power | 3.5 kW |
| Axis Count | 3 Axis |
| Table Type | T Slot Table |
| Supported Material | MDF, Plywood |
| Spindle Speed | 0–18000 rpm |
| X-Y Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| Z Axis Working Area | 200 mm |
| Job Material | Plywood, PVC, Wood, Sign Board, Acrylic, MDF |
| Spindle Head Type | Single Spindle |
| Application | Door Making, Furniture |
| Number Of Spindles | Single |
| Control System | DSP |
₹ 410000 / Piece Get Latest Price
| Working Area | 1300×2500 mm |
| XY Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| Spindle Power | 4.5 kW |
| Axis Count | 3 Axis |
| Table Type | T Slot Table |
| Supported Material | Solid Wood, Plywood |
| Spindle Speed | 0–18000 rpm |
| X-Y Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| Model | 1325 |
| Job Material | Wood, MDF, Plywood |
| Spindle Head Type | Single Spindle |
| Application | Signage, Furniture, Cabinet |
| Control System | DSP |
Praveen Kumar Ramnath Vyas (CEO)
Aaradhana Technology Systems
Khasra No 214, Bhankrota Jaysinghpura Road, Jaisinghpura, Asian World School
Jaipur - 302026, Rajasthan, India