Prominent & Leading Manufacturer from Jaipur, we offer automatic fiber laser cutting machine, ar 1530 fiber laser cutting machine, metal laser cutting machine, co2 laser cutting machine 1325, aaradhana fiber laser cutting machine and ar-1530 fiber laser cutting machine.
₹ 1800000 / Unit Get Latest Price
| Machine Type | Laser |
| Working Area | 1500x3000 mm |
| Laser Power | 1.5kW |
| Cutting Material | Mild Steel |
| Laser Source Brand | Raycus |
| Automation Level | Automatic |
| Cooling Type | Chiller |
| Model Name/Number | AR1530 |
| Usage/Application | Industrial |
| Capacity | 10 meters/min |
| Phase | Three Phase |
| Table Type | Fixed Table |
| Control System Brand | Cypcut |
| Voltage | 380V |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Aaradhana |
₹ 2100000 / Unit Get Latest Price
| Laser Power | 2 kW |
| Working Area | 1500x3000 mm |
| Cutting Material | Aluminium, Brass, SS, MS |
| Laser Source Brand | Raycus |
| Automation Level | Automatic |
| Cooling Type | Online UPS |
| Max Cutting Thickness | 15 mm |
| Electrical Consumption | 2000 W |
| Brand | Aaradhana |
| Usage/Application | Industrial |
| Phase | Single Phase |
| Control Software | Racut |
| Table Type | Fixed Table |
| Control System Brand | Cypcut |
| Country Of Origin | India |
| Voltage | 380 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Model | AR 1530 |
₹ 2300000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Automatic |
| Working Area | 1500 x 3000 mm |
| Laser Power | 1000 W |
| Cutting Material | Mild Steel |
| Table Type | Fixed Table |
| Automation Level | CNC |
| Model Name/Number | AR1530 |
| Brand | Aaradhana |
| Usage/Application | Industrial |
| Laser Source Brand | Raycus |
| Phase | Three Phase |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 600000 / Piece Get Latest Price
| Type of Machine | CO2 Laser Cutting Machine |
| Working Area | 1300*2500mm |
| Number of Heads | Double Head |
| Model Name/Number | 1325 |
| Cutting Material | MDF |
| Work Table Type | Blade Table |
| Cooling Mode | Water- Cooling |
| Applicable Materials | Acrylic, Paper, Leather, Wood / MDF |
| Machine Application | Garment / Fabric, Gifting & Promotion, Leather / Footwear |
| Usage/Application | Laser Sheet Cutting Machine |
| Phase | Single Phase |
| Laser Tube Brand | EFR |
| Machine Features | Auto Focus |
| Control System | Ruida (RDWorks) |
| Automation Grade | Automatic |
| Control Software | RD 6442 |
| Laser Power | 100 W |
| Capacity | 130 Watt |
₹ 550000 / Piece Get Latest Price
| Working Area | 1300 x 2500 mm (4x8 ft) |
| Type of Machine | CO2 Laser Cutting Machine |
| Laser Power | 130 W |
| Number of Heads | Single Head |
| Model Name/Number | 1325 |
| Cutting Material | Leather |
| Work Table Type | Blade Table |
| Applicable Materials | Leather, Paper, Acrylic, Wood / MDF |
| Machine Application | Gifting & Promotion, Signage & Advertising, Leather / Footwear, Garment / Fabric, Packaging |
| Usage/Application | Laser Sheet Cutting Machine |
| Brand | Aaradhana |
| Size | 1325 |
| Cooling Type | Water Chiller |
| Laser Tube Brand | EFR |
| Working Voltage | 220v |
| Control System | Ruida (RDWorks) |
₹ 1800000 / Unit Get Latest Price
| Laser Power | 1.5 kW |
| Working Area | 1500x3000 mm |
| Cutting Material | MS and SS Sheet |
| Laser Source Brand | Raycus |
| Automation Level | CNC |
| Voltage | 380 V |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Max Cutting Thickness | 6 mm |
| Cooling Mode | Industrial Water Chiller |
| Usage/Application | Industrial |
| Phase | Three Phase |
| Table Type | Fixed Table |
| Control System Brand | Cypcut |
| Country Of Origin | India |
| Brand | Aaradhana |
| Cutting Area | 1530 mm |
₹ 2950000 / Piece Get Latest Price
| Laser Power | 6 kW |
| Working Area | 1500x3000 mm |
| Cutting Material | Stainless steel sheet & hollow pipe,carbon steel sheet |
| Laser Source Brand | Raycus |
| Automation Level | Manual |
| Cooling Type | Chiller |
| Electrical Consumption | 6 kW |
| Model Name/Number | AR-1945 |
| Brand | Aaradhana |
| Usage/Application | Industrial |
| Capacity | 10 meters/min |
| Phase | Three Phase |
| Control System Brand | Cypcut |
| Voltage | 220V |
| Country Of Origin | India |
| Automation Grade | Automatic |
₹ 550000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | co2 laser |
| Working Area | 1300*2500 mm |
| Laser Power | 130wat |
| Cutting Material | Acrylic |
| Automation Level | Automatic |
| Cooling Type | Water Chiller |
| Laser Type | co2 |
| Model Name/Number | AR1325 |
| Brand | Aaradhana Technology system |
| Size | 1300*2500 |
| Phase | Single Phase |
| Country Of Origin | India |
Praveen Kumar Ramnath Vyas (CEO)
Aaradhana Technology Systems
Khasra No 214, Bhankrota Jaysinghpura Road, Jaisinghpura, Asian World School
Jaipur - 302026, Rajasthan, India