Pioneers in the industry, we offer cnc 3d carving machine, ar 1325a cnc engraving and carving machine, ad 1325 cnc wood carving machine, cnc carving machine, mini cnc wood carving machine and fully automatic cnc stone carving machine from India.
₹ 650000 / Unit Get Latest Price
| Working Area | 1500×3000 mm |
| Application | Wood |
| Power | 5.5 kW |
| Spindle Power | 5.5 kW |
| Axis Count | 3 Axis |
| Table Type | Vacuum Table |
| Number Of Spindles | Double |
| Applicable Materials | Wood, MDF Board and Organic Glass |
| Brand | Aaradhana |
| Drive System | Stepper/ Yako Drive |
| Spindle Speed | 0–18000 rpm |
| Control System | DSP |
| Supported Material | MDF |
| Usage/Application | Wooden Door, Windows, Tables |
| Voltage | 315 V |
| Frequency | 60 Hz |
₹ 425000 / Piece Get Latest Price
| Application | Wood, MDF, Acrylic |
| Spindle Power | 5.5 kW |
| Working Area | 1300 x 2500 x 220 mm |
| Axis Count | 3 Axis |
| Table Type | T Slot Table |
| Number Of Spindles | Single |
| Model Name/Number | AR 1325 A |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Brand | Aaradhana |
| Spindle Speed | 0–18000 rpm |
| Frequency | 60 Hz |
| Control System | DSP |
| Supported Material | ACP, MDF |
| Voltage | 380 V |
₹ 475000 / Piece Get Latest Price
| Working Area | 1500×3000 mm |
| Application | MDF, Acrylic |
| Spindle Power | 5.5 kW |
| Axis Count | 3 Axis |
| Table Type | T Slot Table |
| Number Of Spindles | Single |
| Operation Mode | Automatic |
| Model Name/Number | AD 1325 |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Aaradhana |
| Spindle Speed | 0–24000 rpm |
| Frequency | 50 Hz |
| Control System | DSP |
| Supported Material | MDF, ACP |
| Material | Mild Steel |
| Driven Type | Electric |
| Voltage | 380 V |
| Weight | 1300 Kg |
₹ 425000 / Unit Get Latest Price
| Working Area | 1500×3000 mm |
| Application | MDF, Acrylic |
| Spindle Power | 3.5kW |
| Axis Count | 3 Axis |
| Table Type | T Slot Table |
| Number Of Spindles | Single |
| Usage/Application | Wood Carving |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Max Job Size | 1300 X 2500 mm |
| Job Material | Acrylic |
| Brand | Aaradhana |
| Spindle Speed | 0–18000 rpm |
| Control System | DSP |
| Supported Material | MDF, ACP, Plywood |
| Material | Mild Steel |
| Driven Type | Electric |
| Power | 380 V |
₹ 515000 / Unit Get Latest Price
| Working Area | 1300×2500 mm |
| Application | Acrylic, MDF |
| Spindle Power | 3.5 kW |
| Axis Count | 3 Axis |
| Table Type | Vacuum Table |
| Number Of Spindles | Single |
| Brand | Aaradhana |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Spindle Speed | 0–24000 rpm |
| Frequency | 50 Hz |
| Control System | DSP |
| Supported Material | ACP, MDF |
| Material | Mild Steel |
| Cutting Material | Wood |
| Voltage | 380 V |
| Spindle motor Revolving speed | 20000 rpm |
₹ 700000 / Piece Get Latest Price
| Working Area | 2000×3000 mm |
| Application | MDF, Acrylic, Aluminium, Stone, Wood |
| Spindle Power | 5.5 kW |
| Axis Count | 3 Axis |
| Table Type | SS tray |
| Number Of Spindles | Double |
| Brand | Aaradhana |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Phase | 3 Phase |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 220 V |
| Spindle Speed | 0–18000 rpm |
| Frequency | 50 Hz |
| Control System | DSP |
| Supported Material | Solid Wood, ACP, Plywood, PVC, MDF |
| Material | Mild Steel |
| Applicable Material | Stone |
₹ 550000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | CNC Router |
| Working Area | 1300×2500 mm |
| Spindle Power | 5.5 kW |
| Axis Count | 3 Axis |
| Suitable Stone | Marble, Granite, Sandstone |
| Number Of Spindles | Single |
| Cooling Mode | Water Chiller |
| Model Name/Number | 1325 |
| Max Job Size | 1300X2500 mm |
| Job Material | Stone |
| Application | Stone, MDF, Wood, Acrylic, Aluminium |
| Brand | Aaradhana |
| Table Type | SS Tray |
| Spindle Speed | 0–24000 rpm |
| Control System | DSP |
| Tool Cooling | Water Cooling |
| Supported Material | ACP, PVC, Solid Wood, MDF, Plywood |
| Number Of Spindle | 1 |
| Layout | Horizontal, Vertical |
| Guide Rail | 25 mm |
| Z Axis | 400 mm |
₹ 280000 / Piece Get Latest Price
| Working Area | 1400 x 1000 mm |
| Laser Power | 100 W |
| Number of Heads | Single Head |
| Work Table Type | Blade Table |
| Applicable Materials | Wood / MDF, Leather, Acrylic, Paper |
| Machine Application | Gifting & Promotion, Leather / Footwear, Woodworking / Decor |
| Brand | Aaradhana |
| Usage/Application | Industrial |
| Power Consumption | 7 kW |
| Working Area (feet x feet) | 4*3 |
| Job Material | Acrylic, Wood |
| Command Code | G Code |
| Cooling Type | Water Chiller |
| Laser Tube Brand | EFR |
| Machine Features | Auto Focus |
| Control System | Ruida (RDWorks) |
| Material | Mdf, Pvc |
| Voltage | 380 V |
| Spindle Type | Water Cooled |
| Warranty | 1 year |
| Cutting Material | wood |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 580000 / Piece Get Latest Price
| Working Area | 1300×2500 mm |
| X-Y Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| Spindle Power | 5.5 kW |
| Spindle Speed | 0–18000 rpm |
| Z Axis Working Area | 300 mm |
| Supported Material | Ceramic, Sandstone, Tile, Granite, Marble |
| Axis Count | 3 Axis |
| Table Type | SS Tray |
| Machine Type | 3 Axis |
| Job Material | Marble, Black Graphite, Sandstone, Stone |
| Spindle Head Type | Single Spindle |
| Cooling Type | Water Cooling |
Praveen Kumar Ramnath Vyas (CEO)
Aaradhana Technology Systems
Khasra No 214, Bhankrota Jaysinghpura Road, Jaisinghpura, Asian World School
Jaipur - 302026, Rajasthan, India