Offering you a complete choice of products which include cnc wood carving machine, 1325 cnc wood router machine and cnc wood router 1325.
₹ 375000 / Piece Get Latest Price
| Bed Size | 3*4 Ft |
| Machine Type | CNC Router |
| Working Area | 1400*1000mm |
| Spindle Power | 3 kW |
| Application | Furniture |
| Axis Count | 3 Axis |
| Supported Material | Acrylic, PVC, Corian, MDF, Plywood, Teak Wood |
| Table Type | T Slot Table |
| Spindle Speed | 8000–24000 rpm |
| Model Name/Number | 1325 |
| Control System | DSP |
| Number Of Spindles | Single |
| Compatible Software | ArtCAM |
| Dust Collection Bag | no |
| Warranty | 1 year |
| Motor | Stepper Motor |
₹ 442500 / Piece Get Latest Price
| Working Area | 1300×2500 mm |
| XY Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| Spindle Power | 3.5 kW |
| Axis Count | 3 Axis |
| Table Type | T Slot Table |
| Supported Material | MDF, Plywood, Acrylic, Solid Wood, PVC Foam, ACP |
| Spindle Speed | 0–18000 rpm |
| X-Y Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| Z Axis Working Area | 300 mm |
| Model | 1325 |
| Machine Type | 3 Axis |
| Job Material | Wood, PVC, Plywood, MDF, Acrylic |
| Application | Jali Cutting, Door Making, Cabinet, Moulding, Furniture |
| Spindle Head Type | Single Spindle |
| Number Of Spindles | Single |
| Control System | DSP |
₹ 350000 / Piece Get Latest Price
| Working Area | 1300×2500 mm |
| XY Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| Spindle Power | 3.5 kW |
| Axis Count | 3 Axis |
| Table Type | T Slot Table |
| Supported Material | ACP, Solid Wood, Plywood, MDF, Acrylic |
| Spindle Speed | 0–18000 rpm |
| X-Y Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| Z Axis Working Area | 200 mm |
| Model | 1325 |
| Job Material | Acrylic, Plywood, Wood, MDF, HDF, PVC, Sign Board |
| Spindle Head Type | Single Spindle |
| Application | Moulding, Jali Cutting, Signage, Door Making, Cabinet, Furniture |
| Number Of Spindles | Single |
| Control System | DSP |
Cnc Wood Router 1325 Really useful in cutting, engraving on large format; Wood working wooden door and furniture, windows, tables and chairs, cabinets and panels, 3D wave plate, MDF. Computer Desk, Musical Instruments etc.Die Industry: Copper Sculpture, Aluminum engraver, Metal Molds, Plastic Sheeting PVC. etc:Decoration: Acrylic, Density Board, Articiul Stone, Organic Glass, Soft Metals like Aluminum.
Praveen Kumar Ramnath Vyas (CEO)
Aaradhana Technology Systems
Khasra No 214, Bhankrota Jaysinghpura Road, Jaisinghpura, Asian World School
Jaipur - 302026, Rajasthan, India